Bill Gates inwestuje w ekologiczne toalety

animacja domu

Bill Gates inwestuje miliony w toalety, a właściwie innowacyjne technologie sanitarne. Jego fundacja wspiera badania naukowe nad zapewnieniem higieny krajom afrykańskim. Zapewnienie nowych rozwiązań z zakresu sterylizacji odchodów ma na celu nie tylko zapewnienie ludziom podstawowej higieny, ale wręcz ocalenie życia nawet pół miliona dzieci. Tyle właśnie osób umiera każdego roku przez zakażoną wodę. Oprócz tego takie rozwiązanie może przynieść spore oszczędności, szacowane na ponad 200 miliardów dolarów.

Toaleta – dla nas to podstawa, dla innych – luksus

Bill Gates to jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Wiele osób może więc zastanawiać się, dlaczego właściwie postanowił zainwestować w ekologiczne szambo. Chociaż dla nas posiadanie toalety w każdym domu jest rzeczą oczywistą, dla milionów ludzi z biednych krajów afrykańskich jest to prawdziwy luksus, często nieosiągalny. Ze względu na krytyczne warunki sanitarne każdego roku na świecie umiera ponad pół miliona dzieci poniżej piątego roku życia. To właśnie z tego powodu Bill Gates postanowił przyłączyć się do grona osób próbujących rozwiązać ten problem, przeznaczając kolejne 200 milionów dolarów na finansowanie ekologicznych toalet, które nie wymagają systemu kanalizacyjnego.

Toalety tego rodzaju nie potrzebują wody, a z nieczystości powstaje kompost, energię lub wodę z recyklingu. Systemy tego rodzaju już teraz wykorzystywane są w Chinach, Indiach oraz niektórych krajach Afryki.

Bill Gates swoje działania realizuje w ramach Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Już od 2011 roku prowadzone są badania i działania, których celem jest podniesienie standardów sanitarnych w najbiedniejszych krajach. Fundacja będzie podejmować kolejne kroki w zakresie badań i rozwoju technologii sanitarnych, które stworzą nowe, bezpieczne możliwości w zakresie postępowania z ludzkimi odpadami.

Chociaż często wydaje nam się, że to, czego biedniejsze kraje potrzebują najbardziej, to jedzenie, leki czy ubrania, tylko po części masz rację. Tak naprawdę wszystko zaczyna się od posiadania odpowiedniej toalety. Ze względu na zły stan sanitarny każdego roku choruje, a także umiera setki tysięcy ludzi.