Czy ekologiczne oczyszczalnie ścieków naprawdę są eko?

animacja domu

Ekologiczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków są jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań przez właścicieli domów jednorodzinnych. Mimo, że wokół nich przez lata narosło wiele mitów, kolejne zadowolone z ich użytkowania osoby polecają je dalej. Chociaż świadomość tego jak działają, wśród właścicieli domów wydaje się większa, cały czas mają oni jeszcze wątpliwości, czy szambo ekologiczne jest naprawdę… ekologiczne. Sprawdźmy!

Kontrola wewnętrzna

Profesjonalne firmy dostarczające szamba ekologiczne dbają o to, by wypuszczać na rynek tylko stuprocentowo sprawne produkty. W swoich fabrykach zlecają one szereg badań i testów, które mają za zadanie nie dopuścić do tego, by wadliwa oczyszczalnia wyruszyła w drogę do klienta. Liderzy wprowadzają u siebie Zakładowy System Kontroli Jakości. Dzięki niemu wszystkie produkty są regularnie sprawdzane. Co ciekawe, najlepsze firmy nie poprzestają na badaniu działania oczyszczalni tylko przed jej sprzedażą. Gdy produkty trafią już do klientów i zaczynają dla ich pracować, mogą być ponownie sprawdzone pod względem ich ekologiczności. Firma wybiera losowo kilku swoich klientów, pyta, czy może ich odwiedzić, by sprawdzić jak działa szambo i bada czystość rozprowadzanej przez nie wody.

Kontrola zewnętrzna

Podczas wizyty u klienta badana jest czystość wody. Firma dostarczająca oczyszczalnię ma jednak dokładne wytyczne, jak powinna to zrobić. Są one opisane w Europejskiej Normie Zharmonizowanej PN EN 12566. Dlaczego firmie dostarczającej oczyszczalnię zależy, by wodę badać zgodnie z zawartymi w normie restrykcjami? Przede wszystkim dlatego, że w wypadku pozytywnych wyników, firma może wystawić sobie Deklarację Zgodności, która jest oficjalnym dokumentem potwierdzającym skuteczne działanie oczyszczalni i ich wysoką jakość. Dokumentem tym mogą poszczycić się tylko najlepsi dostawcy tego typu rozwiązań, dlatego też każdy z nich robi co może, by go uzyskać. Deklaracja Zgodności dla klienta zatem oznacza, że oczyszczalnie od danego producenta są naprawdę ekologiczne, a nawet po jakimś czasie od ich zainstalowania odprowadzają do gruntu czystą ciecz.