O przydomowych oczyszczalniach ścieków krąży wiele plotek. Większość z nich jest nieprawdą, jednak przed wyborem jakiegokolwiek rozwiązania do swojego domu zawsze należy uprzednio dokładnie zgłębić temat. W tym wpisie chcielibyśmy poruszyć kwestię „papierologii” związanej z montażem oczyszczalni na swojej działce. Według wyżej wspomnianych plotek do montażu oczyszczalni należy uzyskać szereg różnych zgód, a procedury przeciągają się miesiącami. Oczywiście nie jest to prawdą. Poniżej podpowiemy, jak wygląda cały proces.
Wizyta w Starostwie
Do wybudowania oczyszczalni potrzebna nam będzie zgoda ze Starostwa. Przydomowa oczyszczalnia ścieków może mieć wpływ na właściwości gruntu, dlatego urzędy muszą kontrolować ich budowę. Procedura jest prosta. Najpierw pobieramy mapkę z Wydziału Geodezji właściwego Starostwa i odręcznie nanosimy na niej schemat oczyszczalni. Umieszczamy i opisujemy na niej zarówno sam budynek, jak i oczyszczalnie oraz odprowadzenie wody poprzez drenaż rozsączający. Będziemy musieli również wypełnić zgłoszenie budowy oczyszczalni ścieków, oraz przygotować poświadczenie własności działki. Czasami dokumenty te są również dostępne w Starostwie, a dokładnie w Wydziale Architektury i Budownictwa. Niektóre Starostwa wymagają dołączenia folderu firmy, której rozwiązanie będziemy montować na swojej działce. Komplet dokumentów należy złożyć w Wydziale Budownictwa naszego Starostwa i pozostaje nam czekanie na zgodę. Starostwo ma 30 dni na jej udzielenie, jednak jeśli tego nie zrobi (ale nie wyrazi też sprzeciwu), jest to jednoznaczne z udzieleniem zgody. Możemy wtedy rozpocząć budowę i w ciągu 14 dni poinformować o tym Starostwo.
Ile trwa cała procedura?
Wszystko nie powinno trwać dłużej niż miesiąc i kilka dni. Niektóre Starostwa wymagają dostarczenia jeszcze innych dokumentów, dlatego zawsze warto najpierw dowiedzieć się, co dokładnie mamy złożyć, aby potem nie marnować czasu na dowożenie kolejnych papierów.