Czym jest ściek gospodarczo-bytowy?

animacja domu

Każdy człowiek żyjący na naszej planecie generuje ścieki. Od tego nie ma ucieczki, nie ważne jest czy żyjemy w zgodzie z ekologią, czy też nie, czy jesteśmy młodzi, czy starzy, czy mieszkamy w mieście, czy na wsi. Dotyczy to każdego z nas, bo każdy z nas korzysta z toalety, idzie pod prysznic albo wchodzi do wanny, myje zęby, pierze, myje naczynia i gotuje. To właśnie wszystkie te czynności powodują, że do systemu kanalizacyjnego trafia bardzo dużo zanieczyszczeń, a wszystkie te zanieczyszczenia składają się na tak zwany ściek gospodarczo-bytowy, czyli najprościej mówiąc taki, który powstaje w gospodarstwie domowym.

Co znajduje się w ściekach?

W ściekach generowanych przez każde gospodarstwo domowe znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń różnego pochodzenia. Znaleźć w nich można:

• fekalia oraz mocz, a również papier toaletowy

• dużą ilość wody, która wypływa z toalety razem z jej zawartością

• wodę z mydlinami i różnego typu detergentami, która wypływa spod prysznica lub z wanny (w niej też można znaleźć sporo naskórka z naszego ciała oraz włosów)

• wodę z pralki, która ma w sobie dużo brudu z pranej odzieży oraz środków piorących

• zanieczyszczenia kuchenne – to spora grupa zanieczyszczeń, znajdują się tu części organiczne pochodzenia zwierzęcego i roślinnego (takie jak np. surowa krew, mąka, kasza, ryż, fusy herbaty i kawy)

Gdzie wędrują ścieki?

Wszystkie nieczystości, które wyprodukowaliśmy wpływają w końcu do rury kanalizacyjnej, a dalej są już różne możliwe drogi. Jest kilka metod odprowadzania ścieków, część z nas jest wygodnie podłączona do kanalizacji miejskiej czy komunalnej i wtedy ścieki wypływające z naszego domu płyną do dużej oczyszczalni ścieków. Część z nas korzysta ze zbiorników na zanieczyszczenia, czyli z szamb albo z przydomowych oczyszczalni ścieków. O oba te rodzaje zbiorników należy systematycznie dbać – przez aktywowanie biologiczne, aby materia ze ścieków, która nie rozpuszcza się w wodzie, a zatem resztki organiczne (np. papier, resztki warzyw czy mięsa), mogły się powoli rozkładać. Jeżeli osad powstały z takiej materii nie będzie się rozkładał, to spowoduje z czasem wypłycanie naszego zbiornika.