Czym się kierować przy wyborze zbiornika na deszczówkę?

animacja domu

Magazynowanie deszczówki to dobry i popularny nawyk, który praktykowany jest zarówno przez właścicieli gospodarstw domowych, jak i firm i przedsiębiorstw. Jej ponowne wykorzystywanie przynosi bowiem korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego, lecz także dla własnych finansów, eliminując konieczność nieustannego wykorzystywania wody z sieci wodociągowej. W artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas wyboru zbiornika na deszczówkę.

W jakich zbiornikach przechowywać deszczówkę?

Deszczówka najczęściej przechowywana jest w zbiornikach wykonanych z polietylenu. Jest to bardzo wytrzymałe i trwałe tworzywo sztuczne, które charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe czynniki atmosferyczne. Materiał ponadto zapobiega rozwojowi glonów w wodzie, co umożliwia jej magazynowanie przez długi czas.

Zbiorniki na deszczówkę najczęściej dostępne są w dwóch wariantach: podziemnym i naziemnym. Te pierwsze wykorzystywane są najczęściej w miejscach, w których zapotrzebowanie na wodę deszczową jest wyjątkowo wysokie. Korzystają z nich także właściciele działek o mniejszej powierzchni, na której zbiorniki naziemne mogłyby się nie zmieścić. Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy jednak pamiętać o tym, że zbiorniki podziemne mogą być zamontowane wyłącznie na terenach o niskim poziomie wód gruntowych.

Jak wybrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę?

Najważniejszym kryterium, na które należy zwracać uwagę podczas wyboru zbiornika na deszczówkę, jest jego pojemność. Jest ona związana z indywidualnym zapotrzebowaniem na wodę i zależy także od powierzchni, z której deszczówka będzie zbierana – przyjmuje się, że na każde 25 m3 przypada 1 m3 wody. Przed zakupem warto więc przeanalizować prognozy dotyczące ilości gromadzonej wody i na ich podstawie wybrać odpowiedni rozmiar zbiornika.

Kolejnym ważnym aspektem jest wyposażenie. Warto podkreślić, że jest ono w dużej mierze zależne od funkcji, jakie będzie spełniał zbiornik – do innych celów może on służyć w dużym gospodarstwie rolniczym, a do innych w przydomowym ogródku. Podstawą jest jednak instalacja odprowadzająca zbieraną deszczówkę. Niektóre osoby decydują się także na zainwestowanie w systemy, które umożliwiają odpływ wody w przypadku zbyt intensywnych opadów deszczu. Są one dostępne w formie przyłączy do kanalizacji deszczowej.

Zbiorniki na deszczówkę nie są drogie, a ich zakup finalnie pozwala na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy – zwłaszcza w miejscach, w których woda intensywnie wykorzystywana jest do podlewania czy przeprowadzania prac porządkowych.