Dlaczego w Grecji nie można wrzucać papieru toaletowego do sedesu?

animacja domu

Grecja jest krajem, do którego w sezonie letnim na wypoczynek udaje się bardzo dużo polskich turystów. Słońce, piękne plaże, morze, wyśmienite jedzenie, zapierające dech w piersiach widoki, ale i…nietypowe zwyczaje. Przede wszystkim nigdy nie odmawiaj zaproszenia od gospodarzy na kolację, będzie to bowiem dla nich największą obrazą. Pamiętaj również, aby nie wrzucać papieru toaletowego do sedesu. Dlaczego?

Gdzie w Grecji wrzucać papier toaletowy?

W Grecji papier toaletowy wrzuca się do specjalnych, niewielkich rozmiarów pojemników, ustawionych obok klozetu. Osobom spoza tego kręgu kulturowego takie działanie może wydawać się nie sanitarne, jednak nie stwarza ono zagrożenia epidemiologicznego. Pojemniki bowiem są szczelnie zamykane i regularnie czyszczone. O zakazie wrzucania papieru toaletowego do klozetu informują specjalne tablice, w których ostrzeżenie widnieje również w języku angielskim. Sprawdź, jakie mogą być groźne konsekwencje wrzucenia papieru do klozetu w Grecji.

Powody, dla których wrzucanie papieru do sedesu jest zabronione

Wrzucenie papieru toaletowego do kanalizacji skutkuje w Gracji jej zatkaniem. Rury bowiem są stare, wąskie i nieczyszczone regularnie. Ponadto nie ma w nich odpowiedniego  napowietrzania. W efekcie tworzy się podciśnienie, prowadzące do spiętrzania się ścieków w rurach, przy jednoczesnym wytrącaniu się na ich ściankach części zanieczyszczeń. Nierozłożony papier, połączony z powstałą mazią, jest szczególnie niebezpieczny w zgięciach, gdzie tworzy zator. A od zatoru już o krok do wybicia kanalizacji razem z zanieczyszczeniami na powierzchnię.

Jadąc na wakacje do Grecji nie zapomnij zatem, aby stosować się do obowiązujących tam zwyczajów. We własnym gospodarstwie domowym natomiast, aby uniknąć podobnych kłopotów, zdecyduj się na oferowaną przez nas przydomową, biologiczną oczyszczalnię ścieków, której obsługa jest bardzo prosta, a eksploatacja niezmiernie tania.