Fakty i mity na temat oczyszczalni biologicznych

Oczyszczalnie biologiczne stają się obecnie coraz popularniejsze. Jednocześnie wzrost ich popularności spowodował, że powstało też wiele opinii na ich temat. Wiele z nich nie jest do końca zgodnych z prawdą, dlatego określamy je mianem tzw. mitów. W tym artykule obalamy mity, które budzą najwięcej obaw, i wyjaśniamy, jakie są fakty.

Obalamy mity na temat oczyszczalni biologicznych

  • MIT: Bakterie obecne w oczyszczalniach biologicznych mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Jakie są fakty? W oczyszczalniach biologicznych rzeczywiście istnieją bakterie, jednak w żaden sposób nie są one szkodliwe dla ludzi i nie powodują żadnych chorób. Są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Ich obecność jest wręcz pożądana i należy dążyć do tego, aby w oczyszczalni bytowało jak najwięcej pożytecznych bakterii. Niestety wiele substancji wprowadzanych wraz ze ściekami może powodować zamieranie bakterii, które odpowiadają za prawidłową pracę oczyszczalni. Dlaczego? Ponieważ we współczesnej żywności znajduje się bardzo wiele “chemii”, która może niszczyć naturalną florę bakteryjną. Dlatego wskazane jest wręcz stosowanie co jakiś czas gotowych preparatów bakteryjnych.

  • MIT: Montaż oczyszczalni biologicznej wymaga uzyskania wielu pozwoleń, a proces ten długotrwały i żmudny.

Jakie są fakty? Cała procedura formalna, jaką trzeba dopełnić przed montażem oczyszczalni biologicznej, ogranicza się do zgłoszenia i nie powinna zająć więcej niż miesiąc. W różnych regionach kraju mogą być wymagane różne dokumenty. Co najczęściej należy zrobić? Przede wszystkim na pobraną z Wydziału Geodezji właściwego Starostwa mapę sytuacyjno-wysokościową należy nanieść (odręcznie, wraz z opisami elementów) schemat przyłączenia oczyszczalni począwszy od budynku, poprzez osadnik gnilny aż po odprowadzenie wody poprzez drenaż rozsączający, studnię chłonną lub inne rozwiązanie. Następnie wypełniamy zgłoszenie budowy oczyszczalni i przygotowujemy poświadczenie własności działki. Wszystkie niezbędne dokumenty można pobrać z Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa, a w Wydziale Budownictwa odpowiedniego Starostwa złożyć trzeba je złożyć. Jeśli Starostwo w ciągu 21 dni nie wyrazi sprzeciwu, można rozpocząć budowę. W ciągu 14 dni od rozpoczęcia budowy trzeba też zawiadomić właściwe Starostwo o tym fakcie.

  • MIT: Oczyszczalni biologicznej nie można zamontować na terenie o trudnych warunkach wodno-gruntowych.

Jakie są fakty? Oczyszczalnia biologiczna może być montowana nawet w trudnych warunkach wodno-gruntowych. Przykładowo, jeśli na działce jest glina lub istnieje wysoki poziom wód gruntowych, można zamontować oczyszczalnię biologiczną z przepompownią i poletkiem rozsączającym w nasypie. To rozwiązanie specjalnie opracowane dla terenów o ciężkich warunkach. Dzięki temu mamy pewność, że oczyszczone ścieki będą prawidłowo wchłaniane przez grunt.

  • MIT: Oczyszczalnia biologiczna powoduje nieprzyjemne zapachy.

Jakie są fakty? Przydomowa oczyszczalnia jest całkowicie bezzapachowa. Warunkiem jest jedynie jej prawidłowe użytkowanie i przeprowadzanie wentylacji wysoką rurą fi 110. Jeżeli zdarzy się, że wyczuwamy jakiekolwiek nieprzyjemne zapachy, należy skontaktować się z firmą, która odpowiedzialna była za montaż oczyszczalni, czyli np. z EKO-BIO Oczyszczalnie. Wszelkie wydobywające się wonie mogą świadczyć o usterce lub zapchanym przewodzie wentylacyjnym.

Przeczytaj również: Od czego zależy wytrzymałość oczyszczalni biologicznych?