Jak zredukować fosfor w ściekach?

Źródłem fosforu w ściekach są przede wszystkim detergenty oraz środki piorące i czyszczące. Nie jest on substancją toksyczną, o ile jego wartość mieści się w określonych przedziałach. Jego nadmiar może skutkować eutrofizacją, czyli przerostem niektórych mikroorganizmów. Rozkładane wskutek tego glony uwalniają azotan i dwutlenek węgla, które przyczyniają się do obumierania ryb w wodach. Opisujemy, jak skutecznie zredukować fosfor w ściekach!

Chemiczna redukcja fosforu w ściekach

Choć w biologicznych oczyszczalniach ścieków zachodzą liczne procesy, które efektywnie usuwają szkodliwe substancje z odprowadzanych nieczystości, redukcja fosforu wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań. Najpopularniejszym z nich jest biologiczno-chemiczna oczyszczalnia ścieków. Zaawansowana konstrukcja tego urządzenia zaprojektowana jest w sposób, który umożliwia oczyszczanie zarówno biologiczne (tlenowe i beztlenowe), jak i chemiczne. Eksploatacja oczyszczalni tego typu opiera się również na działaniu specjalnego środka chemicznego, który redukuje fosfor w ściekach do 95%. Jest to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, które wyróżnia się wyjątkowo skuteczną i efektywną pracą.

Jak stosować środki chemiczne w oczyszczalniach biologiczno-chemicznych?

Środki chemiczne stosowane w oczyszczalniach biologiczno-chemicznych to tzw. koagulanty żelazowe PIX 112. W praktyce są to wodne roztwory siarczanu żelaza (III), a ich działanie, poza strącaniem fosforu ze ścieków, polega także na usuwaniu siarkowodoru.

Jednym z elementów konstrukcji oczyszczalni biologiczno-chemicznej jest urządzenie dozujące, które odpowiedzialne jest za dostarczanie środka chemicznego. Działa ono na zasadzie kroplówki, uwalniając jedną kroplę co kilka minut. Pojemnik dozujący zamontowany nad komorą denitryfikacji zazwyczaj ma pojemność 1 litra, co wystarcza na ok. 1,5 miesiąca swobodnego użytkowania. Oczyszczalnie biologiczno-chemiczne są wyjątkowo proste w eksploatacji, podobnie jak tradycyjne oczyszczalnie biologiczne. Ponadto są to jedne z niewielu urządzeń, które mogą być zamontowane na terenie aglomeracji powyżej 100 tysięcy RLM.

Rozwój technologii znacząco usprawnił działanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Szkodliwy dla środowiska fosfor, który zawarty jest w odprowadzanych nieczystościach, z powodzeniem może zostać zredukowany – wystarczy tylko zainwestować w odpowiednie urządzenie.