Oczyszczalnia ekologiczna czy biologiczna? Co wybrać?

Już na wstępie możemy oznajmić, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przydomową oczyszczalnię ścieków powinno się dobierać zawsze w sposób indywidualny, zależnie od warunków gruntowych panujących na danej działce. W tym wpisie podpowiemy, jaka charakterystyka gruntu jest lepsza dla którego typu oczyszczalni.

Badania geologiczne

Przed zakupem oczyszczalni należy przede wszystkim dowiedzieć się, na jakich gruntach jest nasza działka. Do tego celu najlepiej jest zatrudnić doświadczonego geologa, który przeprowadzi dokładne i rzetelne badania gruntu. Geolog wykona kilka wierceń na naszej działce, a następnie opracuje dane, które zbierze. Niektóre osoby decydują się na wykonanie badania gruntu samemu, robiąc tzw. test perkolacyjny w celu określenia przesiąkliwości gruntu. Nie jest to jednak metoda dająca tak wiarygodne wyniki, jak badania przeprowadzone przez profesjonalistę.

Eko czy bio?

Badanie gruntu powie nam o tym, jaki rodzaj gleby znajduje się w okolicy naszego domu oraz jaką ma ona przepuszczalność wody. Ta wiedza jest kluczowa, by ocenić, czy da się zainstalować w ziemi tlenowy etap oczyszczania ścieków. Jeśli badanie wykaże, że na naszej działce znajdują się gleby, które dobrze przepuszczają wodę i mamy niski poziom wód gruntowych, może u nas zostać zainstalowana zarówno oczyszczalnia biologiczna, jak i ekologiczna. Taki grunt gwarantuje zarówno długi przepływ dla oczyszczalni ekologicznej, jak i skuteczne odprowadzenie oczyszczonego płynu do gruntu dla oczyszczalni biologicznej. Grunty, które mają dobrą przepuszczalność wody i wody gruntowe nie płycej niż na 2,5 m głębokości lub takie, które mają małą przepuszczalność i wody gruntowe na 2,5-5 m sprawiają, że lepiej sprawdzi się na nich oczyszczalnia biologiczna z odprowadzaniem płynu do studni chłonnej. Jeśli okaże się natomiast, że nasza ziemia jest wyjątkowo trudna do zagospodarowania (np. często na działce stoi woda), również nie musimy się martwić. W tym wypadku najlepszym wyborem jest oczyszczalnia biologiczna z przepompownią w nasypie.

Sprawdź również: Jak obliczyć koszt zakupu i instalacji oczyszczalni biologicznej?