Planowanie budowy oczyszczalni. Jakie odległości należy zachować? 

Bez dwóch zdań przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem na miarę XXI wieku. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że stawia na ekologię. Ścieki z naszego gospodarstwa domowego nie przedostaną się już do gleby, a nasze najbliższe otoczenie stanie się przez to całkowicie bezpieczne. Poza tym decydując się na ten rodzaj oczyszczalni, pozbywamy się wielu niedogodności związanych z posiadaniem szamba. Nie ma już ryzyka, że instalacja się przepełni i nie trzeba płacić za regularne opróżnianie zbiornika szamba. Krótko mówiąc, taka oczyszczalnia to idealne rozwiązanie dla ludzi dbających o środowisko naturalne oraz o własny portfel.

Jeśli planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, musisz pamiętać o pewnych kryteriach, które zapewnią jej prawidłowe funkcjonowanie – jednym z nich jest zachowanie minimalnych odległości od różnych obiektów znajdujących się na działce.

Trzeba najpierw dokładnie przemyśleć gdzie będziemy chcieli zamontować naszą oczyszczalnię. Ważne są warunki terenowe, liczy się rodzaj gleby i jej wodoprzepuszczalność. Od tych parametrów uzależnimy wybór optymalnej oczyszczalni.

Równie istotny jest wybór miejsca na działce. Musimy pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości. Wiele z nich jest ściśle określonych literą prawa, a innych powinniśmy przestrzegać ze względu na zapewnienie funkcjonalności naszego urządzenia.

Podstawowe odległości minimalne od różnych obiektów:

  • 3 m od drzew i okazałych krzaków
  • 2 m od granicy naszej działki, drogi lub ciągu pieszego
  • 15 m od studni (odległość minimalna dla umieszczenia zbiornika oczyszczalni) i 30 m od punktu, gdzie oczyszczone ścieki będą wprowadzane do gruntu
  • 1,5 m od wodociągów i rurociągów gazowych
  • 0,8 m od kabli energetycznych
  • 0,5 m od kabli telekomunikacyjnych
  • odległość między rurami wynosi przeważnie od 1,5 do 2 m a maksymalnie można wkopać je w grunt na 1 do 1,3 m