Planowanie budowy oczyszczalni. Jakie odległości należy zachować? 

animacja domu

Bez dwóch zdań przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem na miarę XXI wieku. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że stawia na ekologię. Ścieki z naszego gospodarstwa domowego nie przedostaną się już do gleby, a nasze najbliższe otoczenie stanie się przez to całkowicie bezpieczne. Poza tym decydując się na ten rodzaj oczyszczalni, pozbywamy się wielu niedogodności związanych z posiadaniem szamba. Nie ma już ryzyka, że instalacja się przepełni i nie trzeba płacić za regularne opróżnianie zbiornika szamba. Krótko mówiąc, taka oczyszczalnia to idealne rozwiązanie dla ludzi dbających o środowisko naturalne oraz o własny portfel.

Jeśli planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, musisz pamiętać o pewnych kryteriach, które zapewnią jej prawidłowe funkcjonowanie – jednym z nich jest zachowanie minimalnych odległości od różnych obiektów znajdujących się na działce.

Trzeba najpierw dokładnie przemyśleć gdzie będziemy chcieli zamontować naszą oczyszczalnię. Ważne są warunki terenowe, liczy się rodzaj gleby i jej wodoprzepuszczalność. Od tych parametrów uzależnimy wybór optymalnej oczyszczalni.

Równie istotny jest wybór miejsca na działce. Musimy pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości. Wiele z nich jest ściśle określonych literą prawa, a innych powinniśmy przestrzegać ze względu na zapewnienie funkcjonalności naszego urządzenia.

Podstawowe odległości minimalne od różnych obiektów:

  • 3 m od drzew i okazałych krzaków
  • 2 m od granicy naszej działki, drogi lub ciągu pieszego
  • 15 m od studni (odległość minimalna dla umieszczenia zbiornika oczyszczalni) i 30 m od punktu, gdzie oczyszczone ścieki będą wprowadzane do gruntu
  • 1,5 m od wodociągów i rurociągów gazowych
  • 0,8 m od kabli energetycznych
  • 0,5 m od kabli telekomunikacyjnych
  • odległość między rurami wynosi przeważnie od 1,5 do 2 m a maksymalnie można wkopać je w grunt na 1 do 1,3 m

Sprawdź także: Zestawienie cenowe różnych typów oczyszczalni ścieków.