Szambo betonowe czy ekologiczne?

animacja domu

Osoby budujące nowy dom stają przed problemem, jakie rozwiązanie do usuwania ścieków wybrać. Jeśli do posesji można podciągnąć kanalizację, problem w zasadzie znika sam. Gdy ze ściekami musimy poradzić sobie sami, do wyboru mamy przydomowe oczyszczalnie ścieków lub szamba. Przydomowe oczyszczalnie jednak sprawdzają tylko tam, gdzie można odprowadzać do ziemi lub rowów melioracyjnych oczyszczą ciesz. W wypadku, gdy dom stoi w okolicy, gdzie grunt ma słabą przepuszczalność lub poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki, lepszym rozwiązaniem będzie szambo.

Szambo betonowe

Szamba betonowe to tradycyjne rozwiązanie, stosowane od lat. W ziemię wkopuje się odpowiednio duże kręgi betonowe, a przerwy między nimi uszczelnia się specjalnymi klejami. Jednak kleje lub pianka montażowa po paru latach tracą swoją nieprzepuszczalność i zawartość szamba może przenikać do gleby. Wiele osób decyduje się jednak na ich budowę, gdyż są dosyć trwałe. Jeśli szambo jest dobrze zabezpieczone nie ma problemu aby można było po nim przejechać np. samochodem.

Szambo ekologiczne

Szamba ekologiczne to nowoczesne rozwiązanie. To w zasadzie połączenie szamba i przydomowej oczyszczalni. Składa się z osadnika gnilnego i drenażu rozsączającego. Ścieki po rozłożeniu się w osadniku i zamianie w naturalną, ekologiczną ciecz trafiają do ziemi. Osadnik i filtry należy czyścić raz na dwa lata, a raz na dwa tygodnie wrzucać do toalety specjalną kapsułkę z bakteriami, które wspomagają pracę szamba. Szamba ekologiczne wymagają niestety odpowiedniej ilości miejsca, aby można było skutecznie zamontować części drenażowe. Nie potrzebują za to tak dużej przepuszczalności gruntu, jak przydomowe oczyszczalnie ścieków. Tego typu szambo może być nieużywane przez dłuższy czas, jak zwykłe szambo. Jest więc wspaniałym rozwiązaniem nie tylko do zwykłych domów mieszkalnych, ale także działek letniskowych. To urządzenie na tyle proste, że można samemu je zainstalować w gruncie, nie tracąc gwarancji firmy, która nam je sprzedała.