Ile wody można zaoszczędzić, gromadząc deszczówkę?

Od kilku lat Polskę nawiedzają susze. Coraz głośniej mówi się o tym, że wody pitnej nie wolno marnować – kiedyś po prostu może jej zabraknąć. Dlatego wielu właścicieli domów jednorodzinnych i działek wypoczynkowych interesuje się tematem zbierania deszczówki. Okazuje się, że to rozwiązanie nie tylko przyjazne środowisku, ale też – domowemu budżetowi.

Ile wody zużywamy?

Większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale jedna osoba zużywa około 60 litrów wody dziennie. Najbardziej istotne jest jednak to, że zaledwie kilka procent tej ilości zużywamy do przygotowania napojów lub posiłków. Większość wody pitnej spływa z kilkulitrowych rezerwuarów, gdy spłukujemy toaletę, zużywamy do kąpieli w sporych wannach, a także do podlewania kwiatów, ogrodu, czy mycia samochodu. W wodzie pitnej pierzemy, a także myjemy nią podłogi. Jak widać, do większości z tych czynności z powodzeniem wystarczyłaby nam woda deszczowa. Jak można jej używać?

Zbiorniki na deszczówkę

To proste – wystarczy zamontować na swojej działce pojemnik na deszczówkę. Najpierw musimy jednak przemyśleć, w jakim zakresie chcemy ją wykorzystywać. Jeśli np. planujemy tylko pobierać deszczówkę do podlewania ogrodu, wystarczy, że zgłosimy montaż systemu właściwemu organowi. Jeśli jednak zbiorniki na deszczówkę mają dostarczać też wodę na potrzeby domowe (np. do spłukiwania toalety, do prania itp.), instalacja zasilająca nie może być połączoną z instalacją wodociągową. Zamiar montażu takiego systemu musimy wtedy zgłosić w firmie, która dostarcza wodę pitną. To drugie rozwiązanie związanie jest bardziej pracochłonne, jednak finalnie okazuje się lepszą inwestycją.

Realne oszczędności

Używając deszczówki do większości prac domowych, możemy obniżyć zużycie wody pitnej aż o 50%. To oczywiście oznacza realne oszczędności. Szacuje się, że rocznie mogą one wynosić około 600 zł (a pamiętajmy, że koszty dostarczania wody pitnej cały czas rosną!). Inwestycja oczywiście najpierw zwraca się przez kilka lat, potem jednak zaoszczędzone pieniądze pozostają w naszej kieszeni. Zanim zdecydujemy się na instalację zbiornika na deszczówkę, warto przekalkulować ze specjalistą, czy rzeczywiście będzie się ona opłacała. Przy wyliczeniach bowiem bierze się bowiem wiele czynników, w tym średnia wielkość opadów w okolicy, powierzchnię dachu domu i rodzaj jego pokrycia, ilość domowników i wody przez nich zużywanej i wiele innych.

Przeczytaj także: Do czego można używać wody deszczowej?