Coraz więcej osób decyduje się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo charakteryzuje się bezobsługowością i bardzo niskimi kosztami utrzymania. Do wyboru mamy oczyszczalnie drenażowe i biologiczne. Pierwsze z nich charakteryzują się niższym kosztem zakupu. Nie każdy może sobie jednak na nie pozwolić, ponieważ dreny rozsączające wymagają dość dużej powierzchni działki. W takiej sytuacji najlepiej wybrać więc oczyszczalnię biologiczną. Będzie ona droższa, jednak zajmie zdecydowanie mniej miejsca.
Biologiczne oczyszczalnie ścieków pozwalają na odprowadzenie ścieków do zlokalizowanego na działce oczka wodnego, studni chłonnych bądź też cieków wodnych. Na rynku istnieje wiele urządzeń tego typu. Najczęściej składają się one z dwóch lub trzech zbiorników, w których dochodzi do oczyszczania tlenowego i beztlenowego. Oczyszczanie tlenowe charakteryzuje się wysoką wydajnością. Poddawane są mu ścieki o niższym stopniu zanieczyszczenia związkami organicznymi. Z kolei beztlenowe oczyszczanie ścieków stosowane jest w przypadku ścieków o wyższym stopniu zanieczyszczenia. Ze względu na niską wydajność, oczyszczanie beztlenowe stosowane jest zawsze wspólnie z oczyszczaniem tlenowym. Dzięki procesowi łączącemu dwa typy oczyszczania, przefiltrowane ścieki mogą trafić do środowiska naturalnego, ponieważ w żadnym stopniu mu nie zagrażają.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli małych działek, producenci rozszerzyli ofertę oczyszczalni biologicznych o urządzenia kompaktowe. Składają się one tylko z jednego zbiornika, jednak nie ma to negatywnego wpływu na sposób oczyszczania ścieków, ponieważ w zbiorniku zachodzą te same procesy, co w oczyszczalni kilkukomorowej. Dzięki kompaktowym rozmiarom, oczyszczalnia tego typu może być umieszczona nawet na najmniejszej działce, co jest najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla właścicieli nieruchomości.