Czy koronawirus może przetrwać w ściekach?

Jak wszyscy wiemy, ścieki mogą przenosić różnego rodzaju patogeny – stąd tyle regulacji dotyczących ich odprowadzania. To oznacza, że poprzez kontakt z nimi możemy zarazić się np. salmonellą, wirusem zapalenia wątroby, jak i koronawirusem. Nie ma jednak powodów do paniki. Współczesne systemy odprowadzania ścieków poradzą sobie z wirusami, najsłabszym ogniwem może tu być jedynie brak zdrowego rozsądku u ludzi!

Higiena przede wszystkim

Większość z nas nie ma bezpośredniego kontaktu ze ściekami, za to wszyscy korzystamy z toalety. To właśnie tu może dojść do zarażenia. Dlatego niezwykle istotne jest zachowywanie podstawowych zasad higieny, w tym częste mycie rąk, obowiązkowe zwłaszcza po wizycie w toalecie. Po myciu warto używać żeli antybakteryjnych. Toalety używane przez obce osoby powinny być dezynfekowane. Jeśli czeka nas praca przy ściekach, zachowajmy zdrowy rozsądek, lub wezwijmy do pomocy specjalistów. Ci doskonale wiedzą, jak oczyścić lub naprawić szambo, zwracając szczególną uwagę na bezpieczeństwo i higienę pracy. Jest to szczególnie istotne w czasach pandemii. W wielu rejonach Polski, w dobie koronawirusa wyjazdy wozów asenizacyjnych zostały ograniczone do niezbędnego minimum, właśnie po to, by ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się patogenu. Wirus może przetrwać w ściekach do kilku dni.

Dobre praktyki

Osobom, które mają kontakt ze ściekami, zaleca się przyswojenie listy dobrych praktyk. Należy do nich wcześniej wspomniane częste mycie rąk, ale też unikanie dotykania twarzy, oczu, nosa i ust podczas pracy. Przy pracy nie powinny one żuć gumy ani palić papierosów. Spożywanie posiłków powinno odbywać się w wyznaczonych do tego miejscach, po umyciu rąk i zmianie ubrania roboczego na zwykłe. Ubrania robocze powinny być dezynfekowane 0,05 proc. roztworem chloru. Do pracy przy ściekach powinno się dokładnie zabezpieczyć wszelkie uszkodzenia skóry, pracownika powinna też oddzielać od rozpylonych płynów bariera fizyczna. W pomieszczeniach zamkniętych powinna znajdować się wydajna wentylacja. Dodatkowo powinny być one szczelnie oddzielone od innych stref w zakładzie. Osoby, które pracują ze ściekami, powinny zadbać o komplet szczepień, które uchronią je przed częścią chorób, lub przynajmniej pozwolą na przejście choroby stosunkowo łagodnie.