Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się z koniecznością wyboru takiej instalacji, która z jednej strony będzie bezpieczna i efektywna, a z drugiej będzie dobrze dobrana pod kątem ilości generowanych nieczystości, aby dobrze sobie z nimi radziła i zapewniała bezawaryjną pracę. Jednym z elementów, które wpływają na jej poprawne funkcjonowanie, jest studzienka rozdzielcza. Do czego służy i jaka jest jej funkcja, jeśli chodzi o działanie przydomowych oczyszczalni?
Czym jest i za co odpowiada studzienka rozdzielcza?
Niezależnie od tego, jaki system odprowadzania ścieków znajdzie się w konkretnym gospodarstwie, należy zadbać o dobór takich elementów, które zapewniają ich poprawne oczyszczanie czy transport. Osoby, które decydują się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, często zasięgają porad u specjalistów, jeśli chodzi o dobór poszczególnych podzespołów. Omawiana studzienka rozdzielcza jest urządzeniem odpowiedzialnym za rozdzielanie ścieków na nitki drenażu rozsączającego albo złoża biologicznego.
Czasami zdarza się też tak, że pełni funkcję techniczną w instalacjach albo jest wykorzystywana do rozsączania wody deszczowej. Jeśli natomiast chodzi o samą konstrukcję studzienki rozdzielczej, to warto wiedzieć, że jest to zbiornik wykonany z polietylenu, który został wyposażony w otwory przeznaczone do podłączania drenażu oraz w pokrywę. Liczba otworów może być różna, jednak maksymalnie wynosi pięć.
Na co należy zwracać uwagę, wybierając odpowiednią studzienkę rozdzielczą?
Wiemy już, jak ważną funkcję w kontekście funkcjonowania przydomowej oczyszczalni biologicznej pełni studzienka rozdzielcza. Decydując się na inwestycję w taką instalację, warto też zasięgnąć informacji dotyczących parametrów, na które należy zwracać uwagę, wybierając poszczególne podzespoły. Jedną z ważniejszych kwestii jest ta, jakie urządzenie zostanie wybrane.
Mowa tutaj na przykład o wysokości cylindra i średnicy włazu. Nie sposób nie wspomnieć też o tym, że jakość produktu ma ogromne znaczenie. Właśnie dlatego najlepiej sięgać po studzienki pochodzące od sprawdzonych producentów, które są wykonane z polietylenu. Bardzo ważne jest również, aby pokrywa była szczelna i pełna. Dzięki temu instalacja będzie działała poprawnie i będzie w pełni bezpieczna i funkcjonalna.
Sprawdź także: Rodzaje odprowadzeń stosowane w oczyszczalniach przydomowych.