Oczyszczalnia czy szambo?

Budowa domu to przedsięwzięcie, które wymaga rozwiązania licznych problemów, wśród których jednym z najpoważniejszych jest kwestia odprowadzania ścieków. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście podłączenie do kanalizacji, jednak nie każdy właściciel działki ma taką możliwość. W takiej sytuacji trzeba więc zastosować inną z dostępnych metod, wśród których do wyboru jest montaż szamba bądź też przydomowej oczyszczalni ścieków. Aby mieć pewność, że wybór jest trafny, należy poznać wady i zalety obu z tych rozwiązań.

Szambo, czyli inaczej zbiornik bezodpływowy to nadal są jedno z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie odprowadzania nieczystości. Największą zaletą szamba jest fakt, że jest ono tanie w zakupie i montażu. Charakteryzuje się ponadto bezawaryjnością i nie wymaga samodzielnej obsługi. Można je zastosować na działce o małej powierzchni, na której nie istnieje możliwość postawienia oczyszczalni biologicznej. Należy się jednak liczyć się z koniecznością częstego opróżniania zbiornika, a tym samym wysokimi kosztami eksploatacji. Budowa szamba to dobre rozwiązanie na działkach małych, a także takich, które posiadają wysoki poziom wód gruntowych. Sprawdzi się również w miejscu, w których występuje niewielka ilość ścieków, np. w domkach letniskowych.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to z kolei rozwiązanie znacznie tańsze w utrzymaniu niż szambo. Nie wymaga żadnych większych kosztów związanych z eksploatacją. W zamian trzeba się jednak liczyć ze znacznie wyższym kosztem zakupu i montażu. Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków to dobre rozwiązanie dla obiektów charakteryzujących się dużą ilością ścieków. Jest coraz chętniej wybierana ze względu na walory ekologiczne i ekonomiczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każda działka nadaje się do jej montażu. Musi ona być dosyć duża, a także charakteryzować się gruntem o dużej przepuszczalności i niewielkim poziomem wód gruntowych.

Decyzja związana z wyborem pomiędzy szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków powinna uwzględniać budżet, a przede wszystkim warunki gruntowe.