W każdym gospodarstwie domowym musi znaleźć się system odprowadzania ścieków. Jeśli dany obszar jest skanalizowany, to lokatorzy powinni podłączyć się do sieci kanalizacyjnej, natomiast na nieskanalizowanych obszarach jest to kwestia do indywidualnego ustalenia. W przypadku, gdy przepisy dotyczące Planu Zagospodarowania Przestrzennego nie obligują do wybrania konkretnego wariantu, to ciekawe rozwiązanie stanowią przydomowe oczyszczalnie ścieków, które stają się coraz bardziej popularne ze względu na dużą wygodę, niskie koszty użytkowania oraz wysoką efektywność. Przydomowe oczyszczalnie są też przyjazne środowisku naturalnemu, ponieważ dzięki nim zanieczyszczenia są odprowadzone bez wyrządzenia jakiejkolwiek szkody dla naturalnego ekosystemu. Jeśli chodzi o kwestię eksploatacyjną, to oczyszczalnie przydomowe muszą być opróżniane minimum co rok lub dwa lata.
Dlaczego usuwanie nadmiernego osadu z oczyszczalni jest tak ważne? Wyróżniamy kilka rodzajów oczyszczalni, wśród których znajdują się między innymi:
- przydomowe oczyszczalnie drenażowe — stanowią doskonałe rozwiązanie, gdy dysponujemy dogodnymi warunkami gruntowymi polegającymi na dużym stopniu przepuszczalności, przy jednoczesnym zachowaniu niskiego poziomu wód gruntowych. W oczyszczalni drenażowej wykorzystuje się dwa procesy beztlenowe — jeden zachodzący w osadniku, a drugi — w drenażu;
- oczyszczalnie biologiczne — ich działanie opiera się na wykorzystywaniu aktywnych złóż biologicznych, a także na wspomaganiu nisko obciążonego aktywnego osadu.
W obu tych przypadkach po jakimś czasie dochodzi do namnożenia mikroorganizmów w systemach urządzeń oczyszczalni. Nie wszystkie frakcje rozkładają się też w naturalny sposób, dlatego co jakiś czas należy usunąć nadmiar osadu.
Etapy opróżniania zbiornika oczyszczalni
Jednym ze sposobów na opróżnienie zbiornika przydomowej oczyszczalni ścieków jest zastosowanie taboru asenizacyjnego. Jeśli chodzi o sam przebieg tego procesu, to zaczyna się od dokładnego przeczytania instrukcji od producenta, która opisuje skąd wybrać osad (np. z jakiej ilości zbiorników i czy tylko ze zbiorników, czy też dodatkowo z komór). Dowiemy się z niej także, czy trzeba też uprzednio wyłączyć sprzęty elektryczne. Następnie należy usunąć nadmiar osadu, sprawdzając później stan dyfuzorów oraz pozostałych zanurzonych w ściekach części oczyszczalni. Na koniec wymagane jest ponowne zalanie zbiornika wodą. Jeśli czujemy, że nie podołamy zadaniu opróżniania nadmiaru osadu z przydomowej oczyszczalni, to warto w tym celu wynająć specjalistów.
Zobacz również: Przydomowa oczyszczalnia a drzewa i rośliny.