Instalacja przydomowych, biologicznych oczyszczalni ścieków z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Nic dziwnego – biologiczna oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem ekologicznym, praktycznym i tanim w eksploatacji. Jednak instalacja urządzenia wymaga spełnienia kilku warunków określonych w Prawie Budowlanym i Prawie Wodnym. Czasami okazuje się, że jednym miejscem, w którym możliwa jest budowa, są grunty pod ciągiem komunikacyjnym. Czy oczyszczalnia może powstać w takim miejscu?
Dróżki i alejki
Instalacja oczyszczalni pod ciągami, po których ludzie poruszają się pieszo, w zasadzie nie stanowi żadnego problemu. Wszelkiego rodzaju dróżki, alejki czy chodniczki znajdujące się nad oczyszczalnią nie będą miały na nią większego wpływu. Należy pamiętać, że urządzenie zbudowane jest z niezwykle wytrzymałego materiału: żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym. Dlatego tęż ciężar jednej, czy kilku przechodzących osób nie jest w stanie zaszkodzić oczyszczalni. W wypadku pieszych ciągów komunikacyjnych nie ma się po prostu czym martwić.
Podjazdy i drogi
Jednak czasami zdarza się, że miejsce na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków wypada pod ciągiem, po którym poruszają się samochody. Może to być chociażby podjazd do garażu, po którym dziennie przejeżdżamy autem kilka razy. W tym wypadku należy oszacować masy własne pojazdów, które danym ciągiem będą przejeżdżały. Może okazać się, że zwykła instalacja oczyszczalni i tak będzie możliwa. Co jednak dzieje się w przypadku, gdy właściciele domu podjeżdżają pod niego wyjątkowo ciężkimi samochodami? Oczyszczalnię biologiczną i tak można zainstalować pod ciągiem komunikacyjnym, jednak budowa będzie wymagała zamontowania kilku dodatkowych wzmocnień. Klient planujący budowę oczywiście nie zostaje z tą decyzją sam. Firma, która podejmuje się budowy doradzi mu najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie i odpowie na wszelkie pytania związane z późniejszym użytkowaniem podjazdu.
Przeczytaj również: Remont domu a przesunięcie przydomowej oczyszczalni ścieków.