Osoby mieszkające w domach czasami chcą przeprowadzić ich remont nie raz wiążący się również z zagospodarowaniem całej posesji od nowa. Często zastanawiają się wtedy, czy mogą zmienić miejsce przydomowej oczyszczalni ścieków, którą montowały kilka lat wcześniej. Nie jest to żadnym problemem! Biologiczna oczyszczalnia ścieków może zostać przesunięta, o ile nowe miejsce spełnia wymagane do jej instalacji warunki.
Ciągi komunikacyjne
Czasami zdarza się tak, że na działce ma powstać na przykład garaż. Właściciele posesji nieraz nie mają innego wyjścia, jak poprowadzić podjazd do niego nad wkopaną w ziemię oczyszczalnią. Często zastanawiają się wtedy, czy będą musieli ją przenieść. W tym wypadku warto skontaktować się z instalatorem oczyszczali. Zdarza się bowiem, że mogą one znajdować się pod podjazdem, jednak istotna jest masa samochodu, który będzie po nim przejeżdżał lub na nim parkował. Jeśli okaże się, że pojazd właściciela jest ciężki, nie oznacza to, że oczyszczalnię będzie trzeba przesunąć. Czasami wymagane jest tylko zamontowanie dodatkowych wzmocnień, by oczyszczalnia mogła zostać na swoim miejscu.
Zmiana miejsca
Bywają jednak i taki przypadki, w których właściciel koniecznie chce przenieść oczyszczalnię w inne miejsce. To również jest w stu procentach wykonalne. Nowe miejsce na oczyszczalnie musi tylko spełniać wymagania przedstawione w ustawach Prawo Budowlane i Prawo Wodne. Należy pamiętać przede wszystkim o kilku głównych zasadach. Oczyszczalnia musi znajdować się co najmniej 1,5m nad poziomem wód gruntowych. Powinna również być umieszczona w odpowiednich odległościach od newralgicznych punktów: minimum 2m od granicy działki, minimum 3m od drzew i co najmniej 30m od pobliskiej studni. W nowym miejscu musi być możliwość zachowania wymaganych do pracy oczyszczalni spadków. Pierwszego, pomiędzy wyjściem kanalizacji z budynku a przyłączem oczyszczalni i drugiego, którego wymaga instalacja rur drenażowych.
Przeczytaj również: Deklaracja producenta przydomowej oczyszczalni ścieków – dlaczego jest ważna.