Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest niezwykle ekologicznym i tanim w eksploatacji sposobem na odprowadzanie ścieków z posesji. Specjalny zespół urządzeń służy do neutralizacji zanieczyszczeń, wytwarzanych w domu. W wyniku rozkładu tlenowego oraz beztlenowego w przydomowej oczyszczalni ścieków większość zanieczyszczeń oczyszczana jest do postaci wody o drugiej klasie czystości. Woda następnie jest odprowadzana do gruntu lub do wód powierzchniowych. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest inwestycją ze wszech miar opłacalną, co więcej, nie musisz martwić się, że popsuje ona estetykę twojej posesji. Można na niej bowiem stworzyć zachwycającą rabatę. Sprawdź w naszym wpisie, jakie rośliny i drzewa można sadzić w pobliżu przydomowej oczyszczalni ścieków i jak należy o nią prawidłowo dbać.
Co sadzić na terenie przydomowej oczyszczalni ścieków o ziemi gliniastej?
Teren, na którym powstała domowa oczyszczalnia ścieków można zagospodarowywać w rozmaity sposób, przy czym należy pamiętać, że niewskazane są duże drzewa i krzewy, gdyż mogą one swoimi korzeniami, sięgającymi dość głęboko, naruszyć instalację przydomowej podziemnej oczyszczalni ścieków. Także gdy dojdzie do awarii, ich usunięcie może okazać się problematyczne. Jeśli podłoże jest gliniaste, zdecyduj się na niskie krzewy oraz byliny. Na terenie przydomowej oczyszczalnie ścieków dobrze sprawdzą się krzewy, takie jak:
- berberysy,
- pigwowce,
- tawuły,
- róże pomarszczone.
Zalecane byliny na tereny gliniaste to natomiast między innymi wilczomlecze, kosaćce, funkie, tawułki, peonie, dzwonki, liliowce, łubiny, języczki.
Jakie rośliny sadzić na ziemi piaszczystej na terenie oczyszczalni?
Bez względu na rodzaj ziemi, tereny, na których znajdują się oferowane przez nas przydomowe oczyszczalnie ścieków zazwyczaj nie są niczym osłonięte od silnych wiatrów, dlatego wybieraj rośliny odporne na mróz. Jeśli gliniaste podłoże zostało zasypane żwirem i piachem, zdecyduj się na rośliny, dobrze znoszące suszę oraz piaszczyste podłoże, takie jak na przykład lawenda. Dobrze, aby rośliny posadzone na przydomowej oczyszczalni tak samo atrakcyjnie prezentowały się przez cały rok i aby zasłaniały okrągłe włazy oraz kominki wentylacyjne. Jukki i wysokie trawy doskonale spełnią tę rolę.
Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?
Warto zadbać nie tylko o estetyczny, wizualny wygląd oferowanych przez nas przydomowych oczyszczalni ścieków, lecz również o ich prawidłową eksploatację. W tym celu co dwa lata należy opróżniać osadnik gnilny i wtórny i co pół roku czyścić filtry. Raz na trzy miesiące wymień filtry powietrza, a raz na dwa tygodnie stosuj biopreparaty, które zredukują osad i kożuch. Aby oczyszczalnia działa prawidłowo należy ponadto uzupełniać ją kulturami mikroorganizmów i bakteriami, a także co trzy miesiące płukać pompy w przepompowni czystą wodą. Prawidłowo eksploatowana i konserwowana przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie służyć przez wiele lat!
Sprawdź także: Konserwacja przydomowych oczyszczalni ścieków.