Najczęstszą przyczyną pojawienia się brzydkich zapachów z przydomowej oczyszczalni ścieków jest jej zaniedbanie. Dotyczy ono zazwyczaj nadmiaru osadu czynnego, który gromadzi się w jej komorze. Źródłem problemu może być także zbyt mała ilość złoża biologicznego. Jego niedobór prowadzi do spowolnienia procesów rozkładu zanieczyszczeń, które zalegają w komorach urządzenia i wydzielają nieprzyjemne zapachy.
Na prawidłowe działanie przydomowej oczyszczalni ścieków, które w żadnym wypadku nie powinno wiązać się z wydzielaniem przykrych woni, wpływa również prawidłowy wybór i montaż urządzenia. Warto zakupić produkt od zaufanego i rzetelnego producenta, który gwarantuje najwyższą jakość wszystkich części i podzespołów. Jego instalację należy z kolei powierzyć profesjonalistom, którzy właściwie umiejscowią i zamontują oczyszczalnię.
Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z oczyszczalni?
Choć problem nieprzyjemnego zapachu z przydomowej oczyszczalni ścieków może wydawać się wyjątkowo przerażający, jego rozwiązanie wcale nie jest trudne! Ważna jest wyłącznie systematyczność, która obejmuje regularne usuwanie osadu czynnego z komory urządzenia. Zazwyczaj czynność ta powinna być wykonywana raz w roku, jednak warto zastosować się do bezpośrednich zaleceń producenta. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie złoża biologicznego. Opiera się on na zastosowaniu specjalnych tabletek, które zawierają żywe kultury bakterii. Ich bieżąca aplikacja wpływa na namnażanie się mikroorganizmów oraz na poprawę skuteczności ich działania. Warto pamiętać także o przeprowadzaniu prac konserwacyjnych, a w przypadku pojawienia się jakichkolwiek awarii – o natychmiastowej naprawie.
Wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu z przydomowej oczyszczalni ścieków w żadnym wypadku nie może być zignorowane. Jest to bowiem znak, że któraś z ważnych czynności eksploatacyjnych została zaniedbana. Przestrzeganie zasad dotyczących użytkowania urządzenia nie tylko wpłynie na zniwelowanie przykrego zapachu, lecz także przyczyni się do poprawy wydajności pracy oczyszczalni, chroniąc ją przed pojawieniem się niechcianych usterek i nieprawidłowości.
Zobacz także: Jaką mamy pewność, że przydomowa oczyszczalnia jest skuteczna?