Dlaczego poletko rozsączające jest często wybieranym sposobem odprowadzenia wody pościekowej z oczyszczalni?

Decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, trzeba wziąć pod uwagę wiele kryteriów, aby stworzyć funkcjonalną instalację. Ważne jest między innymi to, ile osób będzie z niej korzystać i jakie ilości nieczystości będą produkowane. Istotny może okazać się też rodzaj podłoża, na którym zostanie zamontowana. Jedną z istotniejszych kwestii, na które trzeba się wówczas zdecydować, jest sposób odprowadzanie wody pościekowej z oczyszczalni. Najpopularniejszą metodą jest wykorzystanie poletka rozsączającego. Z czego to wynika?

Czym właściwie jest poletko rozsączające? 

Zanim omówimy, z czego wynika popularności poletka rozsączającego, warto najpierw pokrótce wyjaśnić, czym właściwie jest i jak jest zbudowany ten podzespół. Otóż jest to niezwykle ważna część przydomowej oczyszczalni biologicznej. Najprościej mówiąc, jest to złoże chłonne, które może być zbudowane z pospółki piaskowo-żwirowej i żwiru płukanego we frakcji 16-32 milimetry.

Jeśli chodzi o poszczególne warstwy, to są one układane poziomo w wykopie, a następnie przykrywane geowłókniną (której gramatura powinna mieścić się w przedziale 100-120 m/m2). Jedną z ważniejszych zalet poletka rozsączającego jest możliwość wchłonięcia dużej ilości wody w stosunkowo krótkim czasie. Wszystko dzięki żwirowi płukanemu, który wpływa na zwiększenie powierzchni chłonnej gruntu, na którym zostanie zastosowany.

Dlaczego poletko rozsączające jest najczęściej wybierane do odprowadzania wody pościekowej? 

Poletko rozsączające pełni niezwykle ważną funkcję, jeśli chodzi o sprawne i efektywne działanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Na to, dlaczego jest najczęściej wybieranym sposobem odprowadzania wody pościekowej, wpływa wiele czynników. Najważniejszą kwestią jest ta, że taki system jest niezwykle wydajny i bezawaryjny. Korzystając z takiego rozwiązania, nie trzeba się obawiać o to, że nie poradzi sobie z większą ilością wody, którą będzie musiał wchłonąć. Poletka rozsączająca gwarantuje równomierne rozprowadzenie wody pościekowej w gruncie. Należy jednak pamiętać, że taki podzespół sprawdzi się najlepiej w określonych warunkach. Właśnie dlatego warto się na niego zdecydować zwłaszcza w sytuacji, w której mamy do czynienia z piaszczystym gruntem, który jest dobrze przepuszczalny oraz na terenach suchych, czyli takich, na których wody gruntowe występują na głębokości co najmniej dwóch metrów.

Przeczytaj również: Jak dobrać nadstawkę do oczyszczalni ścieków?