Przydomowe oczyszczalnie ścieków, zarówno biologiczne, jak i drenażowe, wymagają prawidłowego użytkowania. Choć urządzenia tego typu skonstruowane są w sposób, który opiera się na niemal bezobsługowej eksploatacji, która zapewnia wysoki komfort użytkownikom, warto pamiętać o kilku kwestiach, które znacząco wpływają na prawidłowe działanie i żywotność oczyszczalni. Opisujemy najważniejsze z nich!
Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?
Istnieje wiele sposobów na utylizację ścieków w gospodarstwie domowym, a instalacja przydomowej oczyszczalni jest jednym z nich. Urządzenia te cieszą się nieustannie rosnącą popularnością, a to za sprawą wyjątkowo wygodnej obsługi oraz bardzo niskich kosztów eksploatacyjnych. Użytkowanie oczyszczalni opiera się m.in. na regularnym opróżnianiu osadnika gnilnego oraz wtórnego. Zalegające w zbiornikach części stałe można usunąć samodzielnie, pamiętając jednak o odpowiedniej utylizacji nieczystości. Częstotliwość wykonywania tego procesu zależy bezpośrednio od modelu urządzenia oraz zaleceń producenta, jednak szacuje się, że powinien być on przeprowadzany co 2-3 lata.
Bardzo istotną kwestią podczas codziennej eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków jest stosowanie biopreparatów. Są to specjalne środki, które wspomagają procesy oczyszczania oraz redukują powstawanie części stałych – takich, jak osady czy kożuchy – które mogłyby zalegać w osadniku gnilnym. Ponadto na wydajność urządzenia wpływa stosowanie detergentów, które nie ingerują we florę bakteryjną znajdującą się w oczyszczalni.
Konserwacja przydomowej oczyszczalni ścieków
O funkcjonalności oraz długiej żywotności przydomowej oczyszczalni ścieków decyduje także bieżące usuwanie usterek czy awarii. Warto wówczas skorzystać z profesjonalnej firmy, która szybko i sprawnie usunie problem. Należy pamiętać, że przyczyny powstawania nieprawidłowości w pracy urządzenia mogą być błahe, jak np. wrzucanie do toalety nieorganicznych odpadów czy używanie silnych detergentów, zawierających fosforan lub chlor. Równie ważne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów: m.in. dmuchawy, a także wykonywanie prac konserwacyjnych, które obejmują czyszczenie filtrów, płukanie pompy czy kontrolowanie poziomu osadu.
Pamiętaj, że na prawidłowe funkcjonowanie przydomowej oczyszczalni ścieków wpływa również jej montaż. Warto zlecić go profesjonalistom, którzy odpowiednio umiejscowią i skonfigurują urządzenie. Nie zapomnij także o tym, aby wybrać produkt pochodzący od zaufanego producenta – zagwarantuje Ci to najwyższą jakość wszystkich podzespołów i pewność, że oczyszczalnia z pewnością posłuży Ci przez długi czas.
Sprawdź także: Jak pozbyć się przykrych zapachów z oczyszczalni ścieków?