Przydomowa oczyszczalnia: wybór

animacja domu

Wybór przydomowej oczyszczalni może okazać się trudny, jeśli nie wiemy nic na temat konstrukcji i zasad działania poszczególnych modeli przydomowych oczyszczalni ścieków. Dlatego przedstawiamy ten krótki poradnik, dzięki któremu wybór ów stanie się prosty i możliwy do dokonania. Urządzeń i zastosowanych do oczyszczania technologii na rynku jest sporo, stąd i same konstrukcje różnią się od siebie konstrukcją, pojemnością i skutecznością.

Na początek zasady działania: urządzenia tego typu jako wstępny proces oczyszczania wykorzystują mechanizm mechanicznego, chemicznego lub biologicznego oddzielenia zanieczyszczeń poprzez ich sedymentację, czyli oddzielenie zanieczyszczeń od cieczy wskutek ich grawitacyjnego opadania na dno osadnika. Kolejnym krokiem funkcjonowania przydomowej oczyszczalni ścieków jest beztlenowy (a czasem i tlenowy) rozkład ścieków oraz zawartych w nich związków organicznych, a następnie odprowadzenie lub rozsączenie tak powstałej cieczy do środowiska. Do wyboru mamy najczęściej oczyszczalnię drenażową, oczyszczalnię biologiczną lub biologiczno-chemiczną. Jak postępować, żeby wybór oczyszczalni spełniał nasze oczekiwania?

Oczyszczalnie EKO-BIO – sześć kroków

Żeby wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków należy na początek ustalić liczbę stałych użytkowników kanalizacji w budynku oraz zbadać warunki hydrogeologiczne na działce. Będzie to istotne, bo trzeba ustalić wydajność instalacji, chłonność podłoża i poziom wód gruntowych. Do tego istotna okaże się wielkość działki. Na działkach dużych z powodzeniem można zastosować drenażową instalację rozsączającą, na mniejszej – oczyszczalnię biologiczną lub bio-chemiczną, rozmieszczenie instalacji sprecyzowane jest w określonych przepisach prawa. Wszelkie wątpliwości z pewnością pomogą rozwiać konsultanci producentów przydomowych oczyszczalni: podpowiedzą, jak sprawdzić przepuszczalność podłoża, przyjadą na miejsce i doradzą wybór najlepszego rozwiązania, wytłumaczą również, jak zalegalizować inwestycję. Oczyszczalnie EKO-BIO to nowoczesne i ekologiczne rozwiązania technologiczne, to również wyroby komfortowe w użyciu i spełniające wyśrubowane normy jakościowe. Wystarczy sześć kroków, by cieszyć się swoją własną, bezpieczną i nowoczesną oczyszczalnią.

Przeczytaj także: Zagrożenia wynikające z budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.